czwartek, 1 marca 2012

21. Grecja: córy Koryntu i moje szczęścieNajdalej wysuniętą na południe częścią Półwyspu Bałkańskiego jest Peloponez. Nazwany półwyspem, jest w gruncie rzeczy wyspą, którą ze stałym lądem łączy pięć stalowych mostów, dzieli zaś słynny Kanał Koryncki. Historia tego wąskiego przesmyku sięga VII w. p.n.e., kiedy to tyran Koryntu, Periander, wpadł na pomysł usprawnienia żeglugi między Morzem Egejskim a Morzem Jońskim. Kanał był wielokrotnie przekopywany i udoskonalany. Oglądany z mostu, wywiera imponujące wrażenie. Długi na 6,5 kilometra, wysoki na 90 metrów, wygląda niesamowicie.
U jego zachodniego wylotu leży miasto Korynt, które współcześnie nie ma zbyt wiele do zaoferowania turystom, za to w starożytności jego nazwa stała się synonimem luksusu, bogactwa i piękna. Rozsławił miasto również nimb rozpusty i słynne córy Koryntu. Były wśród nich hetery – grupa zawodowych kurtyzan, które tym różniły się od zwykłych ulicznic, że były wykształcone, eleganckie i bogate. Także w świątyni Afrodyty – bogini miłości – można było zaznać rozkoszy płatnej miłości z kapłankami bogini. Świątynia usytuowana była na samym szczycie Akrokoryntu – wzgórza pełniącego funkcję akropolu miasta. Nie przeszkadzało to w niczym rzeszom mężczyzn, którzy wspinali się na nie wytrwale. Mniej luksusowe prostytutki przemierzały miasto w butach na specjalnych podeszwach, które odciskały ślad w kształcie napisu „pójdź za mną”.
Niezaprzeczalną atrakcją Kanału Korynckiego jest widok przepływających nim statków. Podobno wróży pomyślność. Jak na zamówienie, wróżba szczęścia się pojawiła. Statek pasażerski pokaźnych rozmiarów, z basenem na najwyższym pokładzie, z góry wyglądał jak niewielka zabawka. Malutcy ludzie machali do nas wesoło. Odmachałam im zamaszyście i... to działa!


4 komentarze:

 1. Czegoś takiego jeszcze nie widziałam. Tan kanał ma wyjątkowo wysokie ściany. Starożytni mieli pomysły!
  Pozdrawiam:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest jeden z cudów świata. Coś niesamowitego.

   Usuń
 2. Pełne zaskoczenie ,oczywiście pozytywnie . Niesamowity jest ten kjanał
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń