poniedziałek, 20 sierpnia 2012

72. Izrael i Autonomia Palestyńska: Bazylika Narodzenia PańskiegoBetlejem znane jest z Ewangelii św. Łukasza jako miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Z tego tytułu już w II w. stało się celem pielgrzymek i chrześcijańskim miejscem kultu. Warto dodać, że jest także miejscem świętym dla wyznawców islamu, jako miejsce narodzin Jezusa, którego uważają za jednego z proroków.


Centrum kultu stanowi Grota Narodzenia, w której miał znajdować się biblijny żłóbek. Miejsce to oznaczone zostało srebrną gwiazdą na marmurowej posadzce. Ilekroć pokazywano ją w telewizji, wyobrażałam sobie wielką przestrzeń z gwiazdą na środku. Tymczasem Grota Narodzenia jest malutka i ciasna, a sama gwiazda znajduje się na niewielkim skrawku podłogi pod niedużym ołtarzykiem.


Widnieje na niej łaciński napis: „Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est”, oznaczający: „Tutaj z dziewicy Marii narodził się Jezus Chrystus”. Schodzi się do niej stromymi, wąskimi schodami.


Wokół Groty wybudowana została przez cesarza Konstantyna Wielkiego wielka i ponura świątynia. Był to początek IV w. i w ciągu kolejnych szesnastu stuleci przetrwała ona wiele najazdów i zawirowań historii. Świątynia, zwana Bazyliką Narodzenia Pańskiego, została przebudowana w VI w. I po raz drugi w XII w.


Po dzień dzisiejszy zachowały się w niej mozaiki posadzkowe z czasów Konstantyna.


W XIII w. Turcy, wyrażając swoją pogardę dla miejsca chrześcijańskiego kultu, wjeżdżali konno do świątyni, dewastowali ją i bezcześcili. Aby temu zapobiec, chrześcijanie zamurowali wejście do kościoła, pozostawiając jedynie niewielki otwór nazywany „wrotami pokory”, gdyż każdy wchodzący chcąc nie chcąc musi się pochylić przy przechodzeniu przez niewielkie drzwi.


Bazylika Narodzenia Pańskiego jest świątynią prawosławną.


Przylega do niej jeszcze m.in. kościół św. Katarzyny, który jest główną świątynią katolicką w Betlejem. To tutaj w noc Bożego Narodzenia celebrowana jest najważniejsza na świecie pasterka.


Kościół połączony jest podziemnym korytarzem z Grotą Narodzenia. Obok niej znajdują się inne groty. W jednej z nich między innymi zamieszkał w IV w. św. Hieronim i pracował nad Wulgatą (pierwszym tłumaczeniem Biblii z języków oryginalnych na łacinę).


Niedaleko Bazyliki znajduje się kościół Mlecznej Groty. Według legendy, w Grocie schroniła się Święta Rodzina w trakcie ucieczki do Egiptu. Skały, na których stanęła świątynia, są mlecznobiałe – zabarwione, według legendy, mlekiem, którym Matka Boska karmiła małego Jezusa.


Modlą się tam w zgodzie chrześcijanki i muzułmanki, które mają problem z zajściem w ciążę lub z karmieniem. Handlarze dewocjonaliami sprzedają nawet fiolki ze sproszkowanym „mlekiem Matki Boskiej”, tj. odrobinkami białej skały.

10 komentarzy:

 1. Gdzie się podziewałaś?
  Bałam się,że skasowałaś blog!
  Pozdrawiam ciepło i serdecznie.
  Pamiętam, j.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech, historia długa i niekoniecznie wesoła, ale... wróciłam, to najważniejsze :)

   Usuń
 2. Gapię się i gapię na zdjęcia i nie wiem co napisać. Nic o tym miejscu nie wiem, w sensie geologii i historii wcześniejszej, niż powszechnie znana.
  ;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o mnie, to gdy nie wiem, co powiedzieć, po prostu kontempluję i cieszę się z tego, co widzę :)

   Usuń
 3. ...nie mam przekonania do tego miejsca kultu...Jezus jako postać stricte historyczna istniał, ale mam wątpliwości i to duże odnośnie tego Syna Bożego...
  Moja wiara jest zbyt pragmatyczna i za dużo w niej naleciałości historycznych by uwierzyć ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja ugrzęzła na etapie "weryfikacji", jeśli można to tak nazwać - i poszukiwań. Póki co, więcej z tego wątpliwości niż pożytku.

   Usuń
  2. ...bo im więcej myśli tym więcej wątpliwości...

   Usuń
  3. I dlatego właśnie w KK myślenie nie jest mile widziane :)

   Usuń
  4. ...dlatego lubią owieczki nie myślące, dla nich parafrazując "myślenie nie ma kolosalnej przyszłości" :)

   Usuń
  5. Tylko owce bezmyślne bez zastrzeżeń dają się strzyc.

   Usuń