poniedziałek, 19 października 2015

290. Włochy: najmniejsze państwo świataPaństwo Miasto Watykan (Vaticano) jest najmniejsze na świecie. Jego powierzchnia obejmuje zaledwie 0,44 km2, a liczba mieszkańców nie przekracza 1000 osób (w tym tylko około 400 obywateli) – głównie księży, zakonnic, zakonników i urzędników kościelnych. Stanowi enklawę w państwie włoskim i jest oficjalną siedzibą Stolicy Apostolskiej. Funkcję tę pełni od 17 stycznia 1377 r. Rezyduje tu głowa państwa, którą jest papież.
Dwa tysiące lat wcześniej Watykan był dość sporym wzniesieniem, na którym znajdowały się nekropolie i cesarskie ogrody. Cesarz Kaligula kazał wybudować w tym miejscu cyrk, dokończony przez Nerona. Na jego arenie rozgrywały się wyścigi rydwanów i kwadryg, a od 64 r. n.e. również krwawe prześladowania chrześcijan. Prawdopodobnie w roku 67 pochowano na cmentarzu watykańskim, tuż przy arenie, świętego Piotra ukrzyżowanego wcześniej głową w dół.
Na grobie Piotra Apostoła, w miejscu, gdzie znajdowały się ruiny cyrku, stanęła w I w. n.e. świątynia wybudowana na polecenie papieża Anakleta, który ustanowił ją miejscem pochówku kolejnych sukcesorów tronu Piotrowego.
Za czasów Konstantyna Wielkiego wybudowano tu w latach 315 – 348 bazylikę nazwaną jego imieniem. W środku mieścił się grób apostoła. Plac przed kościołem mieścił rzesze pielgrzymów, którzy na kolanach i ze świecami w dłoniach pięli się po trzydziestokilkustopniowych schodach. Dalej znajdował się otwarty dziedziniec kolumnowy, w którym rósł gaj symbolizujący Eden: drzewa różane, palmy, cyprysy, cedry i inne egzotyczne rośliny zasilane wodą z fontanny w kształcie gigantycznej szyszki pinii, która zachowała się po dziś dzień. Za tym symbolicznym rajem ziemskim rozpoczynał się raj niebieski, do którego prowadził westybul, a następnie pięć bram: Sędziów, Srebrna, Rzymska, Raweńska i Przewodników. Świątynia wybudowana przez Konstantyna była pięcionawowa, jej portyk miał 64 m szerokości, a sama bazylika 120 m długości. Środkowa nawa i transept (nawa poprzeczna) były najwyższe. Wnętrze tonęło w blasku świec i kolorowym świetle wpadającym przez witraże, tworzących atmosferę tajemniczości. Na ścianach wisiały złocone ikony. Grób św. Piotra znajdował się w apsydzie, pod głównym ołtarzem i schodziło się doń po schodkach. Pielgrzymowali tu chrześcijanie z całego świata.

Zdjęcie pochodzi z: Karol Estreicher, Historia sztuki w zarysie, PWN, Warszawa 1984, s. 173

Około 500 r. na polecenie papieża Symmacha przy bazylice została wybudowana pierwsza rezydencja papieska.
W IX w., po grabieży dokonanej przez Arabów, świątynia została otoczona murem obronnym. W 1377 r. została tu przeniesiona na stałe siedziba papieży wraz z kurią. W ciągu kolejnych wieków bazylika była poddawana wielokrotnym przeróbkom, mimo to w XV wieku wymagała gruntownej przebudowy ze względu na to, że groziła zawaleniem. Przez 176 następnych lat pracowała przy niej armia architektów i artystów. Wystarczy wymienić najwybitniejsze nazwiska i nogi same uginają się z wrażenia: Donato Bramatne, Michelangelo Buonarroti, Giacomo Barozzi da Vignola, Giacomo della Porta, Carlo Maderna, Giovanni Lorenzo Bernini, Domenico Fontana.

16 komentarzy:

 1. Chyba jakaś pomyłka zaszła. Nie 0.44 m. a 0,44 km?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że "km". Zeżarło mi "k".
   Bardzo, bardzo Ci dziękuję, że wyłapałaś! Już poprawiłam.

   Usuń
 2. Do pelni opisu tego smiesznego tworu, jakim jest Watykan, zapomnialas nadmienic o dzialajacej za jego murami bandzie homoseksualno-pedofilskiej, o przekretach bankowych, dramatach milosnych miedzy purpuratami a gwardia papieska, konczacych sie nierzadko zabojstwami w afekcie i takich tam ciekawostkach, o ktorych nie mozna przeczytac w zadnym przewodniku. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekaj, czekaj, to dopiero początek... Aczkolwiek w Watykanie też nam tego nie opowiadali.

   Usuń
  2. A czym mieli się chwalić? Przecież o pewnych sprawach NIGDY głośno się nie mówi!

   Usuń
  3. Ale czy potrzeba, gdy się che zobaczyć coś pięknego?

   Usuń
 3. Watykan - małe to to a jakie pyskate.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co komentarz, to lepszy :)))
  Gdybyż te ściany mogły mówić ..... a archiwa zostały odtajnione .... świat milionów wiernych runął by z wielkim hukiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy w końcu zniknęło zakłamanie.

   Usuń
  2. No, o zakłamaniu to ja bym mogła coś powiedzieć.

   Usuń
 5. Tak mi przyszło do głowy, że Watykan to jedna z siedzib najsilniejszego państwa o największym zasięgu globalnym, a przy tym najmniejszych rozmiarach i ilości mieszkańców.
  Dziękuję za ten kawałek historii, do tej pory się tym nie zajmowałam i go nie znałam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię wiedzieć ociupineczkę więcej, niż widzę.

   Usuń
 6. ...najmniejsze z największymi wpływami :)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń