piątek, 25 marca 2016

318. Włochy: na EskwiliniePrzy Via Merulana, na Wzgórzu Eskwilińskim, wznosi się niewielki kościół wybudowany w latach 1855 – 1859 przez redemptorystów, których patronem jest św. Alfons Liguori. Jego imię nosi również ten trzynawowy kościół. Projekt świątyni wykonał architekt szkocki George Wigley. Według legendy, w czasie prowadzenia prac nad wykopami pod fundamenty znaleziono tam monetę z wizerunkiem Odkupiciela, co odczytano jako znak powodzenia przy budowie.


W apsydzie kościoła umieszczona została mozaika „Odkupiciel na tronie pomiędzy klęczącymi Maryją Dziewicą i św. Józefem”. W kościele znajduje się cenna ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy z XIV w., zabezpieczona w szklanej szkatule. Obraz odrestaurowano i 26 kwietnia 1866 r. ponownie wystawiono do kultu publicznego.


Również na Eskwilinie umiejscowiona została Basilica Papale di Santa Maria Maggiore (Bazylika Matki Bożej Większej). Należy do tzw. bazylik papieskich. Jej budowę rozpoczęto po soborze efeskim (431 r.), w czasie którego ogłoszono kult Matki Boskiej. W późniejszych wiekach była przebudowywana, ostatni raz w XVIII w. Nad budowlą góruje najwyższa w Rzymie dzwonnica (75 m wysokości).


Wnętrze kościoła podzielone jest na trzy nawy za pomocą kolumn jońskich pochodzących ze świątyni Junony Luciny (opiekunki kobiet rodzących), która wcześniej stała na Eskwilinie.


Nad ołtarzem głównym wznosi się cyborium – ozdobny baldachim – dzieło Ferdinanda Fugi z pierwszej połowy XVIII w.


Przed ołtarzem znajduje się relikwiarz (Sacra Culla) kryjący w sobie rzekome pozostałości żłóbka betlejemskiego.


Przed relikwiarzem umieszczona została rzeźba klęczącego papieża Piusa IX.


Godna uwagi jest kaplica ufundowana przez papieża Sykstusa V, zaprojektowana przez Domenico Fontanę. W kościele znajduje się również miejsce spoczynku Giovanniego Lorenza Berniniego.

6 komentarzy:

 1. Sporo widziałaś w Rzymie :) A obraz z taką ikoną wisiał u mnie w domu rodzinnym. Nie wiedziałam, że oryginał znajduje się w Rzymie. Zawsze się człowiek czegoś ciekawego dowie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najładniejsze rzeczy jeszcze przed nami, a poza Rzymem widziałam jeszcze piękniejsze :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Owszem, wściekle mi się podobało :)

   Usuń
 3. ...przestrzennie, imponująco, przepięknie!
  Z serca życzę Ci Wielkanocnej mocy, świeżości odczuć i nadziei...

  OdpowiedzUsuń