wtorek, 20 września 2016

354. Litwa, Łotwa, Estonia: Połąga


Ogromne wrażenie wywarła na mnie Połąga (Palanga) – wspaniały kurort położony nad Bałtykiem, oblegany przez turystów z zagranicy, zwłaszcza z Rosji. Biją tam dwa źródła mineralne.

Jako osada Połąga istniała już w XII w. Pełniła niegdyś funkcję litewskiego okna na świat, gdyż była jedynym portem morskim. W 1821 i 1824 r. gościł tutaj Adam Mickiewicz.

W XIX w. kupił ją i przekształcił w uzdrowisko, gdzie leczy się schorzenia dróg oddechowych, Michał hrabia Tyszkiewicz. Dziś nazywana jest litewską riwierą.Do bezkresnej, szerokiej plaży wiedzie przestronny, barwny deptak (Aleja Basanowicza), przy którym stoją XIX-wieczne wille.Po drodze można zjeść obiad, watę cukrową, kukurydzę nabitą na patyczki do szaszłyków i posmarowaną masłem, lody, wypić kawę albo napoje chłodzące, obejrzeć występy ulicznych artystów, przejechać się na karuzeli wesołego miasteczka albo skorzystać z wielu innych atrakcji.Atrakcją Połągi jest molo, jej symbol. Pierwsze, stumetrowe i w całości drewniane, wybudował hrabia Tyszkiewicz. Po przebudowie zyskało na rozmiarach – jego łączna długość wynosi 465 m.Drugą atrakcją Połągi jest 22-metrowe wzniesienie (wysoka wydma nadmorska) zwane Wzgórzem Biruty (Birutès kalnas). W średniowieczu znajdowało się tutaj obserwatorium astronomiczne oraz pogańskie sanktuarium. Kapłanką w tym miejscu była Biruta, w której zakochał się książę Kiejstut Giedyminowicz. Biruta, która odmówiła mu zamążpójścia, została przez niego porwana do Trok i poślubiona, ale nigdy nie wyrzekła się swojej wiary. Z małżeństwa tego narodził się m.in. późniejszy wielki książę litewski Witold. Obecnie na Wzgórzu Biruty mieści się mała, neogotycka kaplica pod wezwaniem św. Jerzego.14 komentarzy:

 1. Ciesze sie, ze sie odezwalas i troche zazdroszcze Ci tej wycieszki na Litwe. Moj tato spedzil tam dziecinstwo i bardzo chcial odwiedzic tamte strony, ale nie zdazyl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mój tato na Ukrainie... Ale zdążył tam być. To w ogóle niesłychanie romantyczna historia.

   Usuń
  2. A opiszesz ją??
   Ładna ta miejscowość, którą opisujesz. Plaża duża, a wille mają swój urok :) A jeśli są wyremontowane i zadbane to już w ogóle - cudo :)

   Usuń
  3. Opiszę coś cudnego, co w Połądze się znajduje, ale to następnym razem.

   Usuń
 2. Czytałam że nasi szlachetnie urodzeni :) tam na Liwie nie byli tacy źli. Podobno dużo dobrego robili dla zwykłych ludzi, to może klimat w Polsce naszym szlachetnym nie służył? Piękne te miejsca i bardzo ciekawa historia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dopiero początek - będą miejsca o wiele piękniejsze!

   Usuń
 3. U nas mówią Pałanga. Piękne miejsce, ci, co byli pieją z zachwytu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To z "a" to litewska wymowa. Po polsku to Połąga. Piałam i ja, a już całkiem mi oko zbielało w muzeum bursztynu.

   Usuń
 4. Nie tak dawno na kanale PLANETE + był reportaż o tym miejscu...pięknie tam...najbardziej zachwyciły mnie drewniane domy i Muzeum Bursztynu...

  Na marginesie - parafrazując Wieszcza "Litwo, ojczyzno mej mamy..." marzę by na Litwę pojechać...

  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam telewizora, ale za to Muzeum Bursztynu w oryginale oglądałam i w następnym "odcinku" zaprezentuję :)

   Usuń
 5. Tam jest bardzo ładnie, niby kolejny kurort, ale taki z klimatem. Chciałbym kiedyś odwiedzic to miejsce.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klimat jest cudny i żadne zdjęcia tego nie oddadzą.

   Usuń
 6. Tam mnie jeszcze nie było. Ale...postaram się zobaczyć to miejsce!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prześlicznie tam jest, a na Mierzei Kurońskiej jeszcze piękniej.

   Usuń